Jaki rozmiar kostki granitowej wybrać?

Jaki rozmiar kostki granitowej wybrać?

Kostka granitowa powinna być dostosowana do stopnia natężenia ruchu. Sama kostka granitowa nie ulega uszkodzeniom. W długim okresie eksploatacji powierzchnia z kostki może wymagać ponownego ułożenia ze względu na powstałe w miejscach dużego nacisku nierówności(przy nieodpowiednim doborze rozmiaru):

Poniżej podpowiadamy jaką kostkę granitową wybrać w zależności od rodzaju jej zastosowania:

  • przydomowe chodniki, ścieżki oraz tarasy, czyli miejsca, gdzie odbywa się raczej ruch pieszy – wystarczająca jest kostka o grubości 4 x 6 cm,
  • ruch pieszy i pojazdów nie mechanicznych (chodniki, place) – kostka o grubości 7 x 9cm,
  • drogi dojazdowe do domów, podjazdy, przydomowe parkingi (ruch samochodów osobowych) – zalecana jest kostka o grubości min. 8 x 10 cm,
  • ruch ciężkich pojazdów – optymalnym rozwiązaniem będzie kostka o grubości 15×17 cm,
  • do wykonania brzegów ścieżek i chodników w ogrodach lub przydomowych drogach dojazdowych stosuje się z kostkę o większym wymiarach – najczęściej 15 x 17 cm.

Wykonane z kostki granitowej chodniki, place, wjazdy do garażów itp. elementy budowlane są odporne na ścieranie, odporne na warunki pogodowe, a przez to bardzo trwałe. Te zalety powodują, iż nie będą musieli Państwo, co jakiś czas prowadzić nowych remontów i uzupełniać ubytki, czy wymieniać zniszczonych przez mróz i deszcz elementów.

Różnorodność kolorów i wielkości kostki granitowej dają możliwość tworzenia bardzo ciekawych i bardzo urokliwych kompozycji.

Polecane produkty granitowe